Participio fuerte en aragonés

De Biquipedia
Ir ta: navego, busca
Verbos irregulars
en aragonés

Verbos irregulars por diftongación d'a radiz

Rematatos en -iar (no freqüentativos)
Rematatos en -eyar > -iar (freqüentativos)
Rematatos en -nyer u -nyir
Rematatos en -yer
Rematatos en -yir
Rematatos en -uir
Rematatos en -ducir

Participios fuertes
Pasatos perfectos fuertes

O participio fuerte en aragonés se remonta a participios latins con una terminación en -SU, dezaga de vocal u de consonant. Son participios irregulars que tienen l'acentuación en a radiz en cuenta de tener-la en o morfema de participio. Bi n'ha en totas as parlas aragonesas pero historicament bi ha una tendencia a desapareixer por sustitución por o participio regular. On millor se conservan ye en aragonés centro-oriental.

Derivan d'un participio latín en -SU dezaga de vocal u d'un participio latín rematau en -TU dezaga consonant

Remataus en -so[editar | editar código]

Derivan d'un participio latín en -SU dezaga de vocal. En as parlas altoaragonesas actuals se documenta meso, malmeso y preso. En aragonés medieval se documenta admeso, confeso y excluso. En verbos propios d'o rechistro culto u tecnico como emitir se puet fer servir o participio fuerte (emeso).

Remataus en -ito[editar | editar código]

Derivan d'un participio latín rematau en -CTU y son feito, dito, cueto, escueto, recueto y frito. En aragonés medieval ye bien documentau esléito. Muitos d'estos participios son escritos s'escribiban en a ortografía medieval con -y- en cuenta de -i-, indicando que no ye a vocal acentuada: feyto, sleyto, cueyto, ecetra.

En aragonés medieval os verbos irregulars remataus en -uir, cultismos u semicultismos derivatos de verbos latins remataus en -UERE podeban tener participios fuertes (destrúito, estrúito), relacionaus con participios en latín tipo DESTRUCTU.

Os verbos irregulars remataus en -ducir, derivaus d'o latín DUCERE (verbo que tien como participio DUCTU) pueden tener en aragonés un participio fuerte en -ito, como ye o caso de adueito en aragonés medieval.

Os verbos irregulars remataus en -enyer u -enyir teneban tamién participios fuertes, (constreyto), que derivaban de participios en latín remataus en -ICTU-M, (CONSTRICTUM).

Remataus en -(p)to[editar | editar código]

Derivan d'un participio latín rematau en -PTU y son roto y escrito (en o luengache medieval se puet escribir scripto).

Remataus en -rto[editar | editar código]

Derivan d'un participio latín rematau en -RTU y son farto, muerto, tuerto, ubierto, despierto, durmierto, sufierto y sirvierto. En aragonés medieval tenemos tamién inserto.

Remataus en -lto[editar | editar código]

Derivan d'un participio latín rematau en -LTU y en as parlas altoaragonesas actuals en tenemos como eixemplo suelto. En aragonés medieval tenemos absuelto y falta.

Remataus en -sto[editar | editar código]

Derivan d'un participio latín rematau en -STU y en as parlas altoaragonesas actuals en tenemos como eixemplo puesto, quiesto, visto y respuesto.

Participios de verbos irregulars con epentesi antihiatica y afins[editar | editar código]

Os verbos irregulars con epentesi antihiatica y os verbos irregulars remataus en -yir pueden presentar participios irregulars fuertes: cáito, tráito, fúito, múito, en aragonés centro-oriental. Ye notable que os dos primers se troben en aragonés chistabín, parla aragonesa oriental on actualment se fa servir o participio en -ido u -iu. Bell autor se planteya que bi haiga habiu una translación acentual dende os participios regulars caíto, traíto, fuíto y muíto.

En aragonés medieval os verbos irregulars remataus en -uir, cultismos u semicultismos derivatos de verbos latins remataus en -UERE podeban tener participios fuertes (destrúito, estrúito).

Atros[editar | editar código]

Provinient d'atro orichen ye o caso de seco.

Bibliografía[editar | editar código]


 
Gramatica de l'aragonés
Fonetica Accentuación · Fonetica (Epentesi antihiatica · Diftongación debant de Yod en aragonés · Protesi velar · Oclusivas xordas intervocalicas · Sonorización dezaga de liquida) · Fonolochía · Cheada
Morfolochía Adverbios (Adverbios d'afirmación · Adverbios de dubda · Adverbios espacials · Adverbios espacials deicticos · Adverbios de negación · Adverbios de tiempo · Adverbios de manera · Adverbios de quantidat · Adverbios d'opinión · Locucions adverbials en aragonés) · Articlos definius · Articlos indefinius · Chenero · Conchuncions (Adversativas · Copulativas · Coordinativas · Dischuntivas · Completivas · Condicionals · Causals · Concesivas · Consecutivas · Comparativas · Finals · Subordinativas · Temporals)· Adchectivos (Calificativos · Chentilicios · Demostrativos · Exclamativos · Indefinius · Numerals cardinals · Interrogativos · Numerals ordinals · Posesivos) · Numero · Pronombres (Pronombres demostrativos, Pronombres indefinius, Pronombres relativos · Pronombres presonals · Pronombres adverbials: pronombre adverbial en/ne, pronombre adverbial i/bi/ie) · Infixo · Prefixo (Prefixos cultos) · Sufixo (Sufixos cultos) · Preposicions · Verbos (Tiempos verbals · Verbos auxiliars · Verbos de movimiento · Verbos pronominals · Verbos incoativos · Verbos freqüentativos · Verbos irregulars con epentesi antihiatica · Locucions verbals · Perifrasis verbals)
Sintaxi Concordancia · Estilo directo · Estilo indirecto · Negación · Sintagma adchectival · Sintagma nominal · Sintagma verbal · Complemento de rechimen verbal · Orden de pronombres · Combinacions de pronombres febles en aragonés · Verbo estar-ser · Voz pasiva · Oracions con infinitivo · Oracions de relativo · Oracions completivas · Oracions temporals · Oracions causals · Oracions finals · Oracions consecutivas · Oracions concesivas · Oracions condicionals · Oracions comparativas
Lexicolochía Adchectivación · Anglicismos · Arabismos · Castellanismos · Catalanismos · Celtismos · Chermanismos · Cultismos · Fitonimia · Galicismos · Goticismos · Helenismos · Hidronimia · Italianismos · Leyonesismos · Lusismos · Mozarabismos · Neerlandismos · Nominalización · Occitanismos · Oronimia · Persismos · Semicultismos · Superstrato francico · Toponimia · Vasquismos · Zoonimia
Ortografía Ortografía medieval · ACAR · Uesca · SLA