Conchugación incoativa de verbos acabaus en -eixer en aragonés

De Biquipedia
Ir a la navegación Ir a la búsqueda

La conchugación incoativa de verbos acabaus en -eixer en aragonés corresponde a verbos que derivan de verbos acabaus en -ĒSCERE que no plegoron a prener infinitivos en -ĪRE, quedando en la segunda conchugación latina u la tercera y evolucionando ta un grupo especial de verbos irregulars adintro de la segunda conchugación aragonesa que tienen una flexión verbal pareixida a la de la conchugación incoativa de verbos acabaus en -ir, que partindo de lo mesmo orichen siguió una evolución pareixida a la de las luengas romances extrapeninsulars.

Ya en la baixa Edat Meya tenioron una evolución enta formas en -ecer comuns con lo castellán, y en las parlas altoaragonesas las formas orichinals d'acuerdo con la fonetica aragonesa son minoritarias y se troban sobre tot en aragonés oriental y centro-oriental. En la zona occidental no se conserva que en ansotán.

Son verbos que tienen conchugación incoativa con afixo -eix- (u -ec-) en aragonés:

  • Abasteixer, aborreixer, acaeixer, aconteixer, acreixer, adoleixer, agradeixer, amaneixer, amareixer, amorteixer, apareixer, apeteixer, atapeixer, atardeixer, careixer, compadeixer, compareixer, conoixer / coneixer, conteixer, creixer, decreixer, desabasteixer, desconoixer / desconeixer, desfavoreixer, desmereixer, desobedeixer, empobreixer, enalteixer, enardeixer, ennobleixer, enterneixer, entristeixer, escaeixer, escarneixer, escureixer, esmorteixer, estremeixer, esvaneixer, favoreixer, feneixer, floreixer, fortaleixer, guarneixer, humideixer, mareixer, marreixer, meixer, mereixer, naixer, obedeixer, padeixer, paixer, palideixer, pareixer, pereixer, permaneixer, perteneixer, podreixer, pudreixer, reapareixer, reblandeixer, rechoveneixer, reconoixer, recreixer, recrudeixer, refloreixer, renaixer, resplandeixer, y sobreixer.

Lo verbo obedeixer se conoixe de l'aragonés medieval, en benasqués, que ye la parla altoaragonesa actual que conserva millor la forma orichinal d'estas formas se presenta como obedecer /obedesé/.[1]

Beluns d'estos verbos han teniu dobletz en -ir en aragonés medieval (esmortir, finir), u encara en tienen en aragonés benasqués (fllorir, marrir).[1]

Present d'indicativo[editar | editar código]

Lo present d'indicativo ye, en la suya forma orichinal.

Present d'indicativo
Pareixco
Pareixes
Pareix(e)
Pareixem(os)
Pareixetz
Pareixen

La forma mes común en l'actualidat ye:

Present d'indicativo
Parezco
Pareces
Parec(e)
Parecem(os)
Parecetz
Parecen

Present de subchuntivo[editar | editar código]

Lo present de subchuntivo ye, en la suya forma orichinal:

Present de subchuntivo
Pareixca
Pareixcas
Pareixca
Pareixcam(os)
Pareixcatz
Pareixcan

La forma mes común en l'actualidat ye:

Present de subchuntivo
Parezca
Parezcas
Parezca
Parezcam(os)
Parezcatz
Parezcan

Referencias[editar | editar código]

  1. 1,0 1,1 (es) Ángel Ballarín Cornel: Diccionario del Benasqués. Institución Fernando el Católico, Zaragoza, segunda edición 1978. p 319, 349.

Bibliografía[editar | editar código]


La conchugación incoativa de verbos acabaus en -er y la suya evolución en luengas romances
La conchugación incoativa en latín vulgar | la conchugación incoativa de verbos acabaus en -cer en galaico-portugués | la conchugación incoativa de verbos acabaus en -cer en astur-leyonés | la conchugación incoativa de verbos acabaus en -cer en castellán | la Conchugación incoativa de verbos acabaus en -eixer en aragonés | la conchugación incoativa de verbos acabaus en -èixer en catalán | la conchugación incoativa de verbos acabaus en -éisser en occitán | la conchugación incoativa de verbos acabaus en -ître en francés | la conchugación incoativa de verbos acabaus en -ere en italián | la conchugación incoativa de verbos acabaus en -e en rumán


Gramatica de l'aragonés
Fonetica Accentuación · Apocopa · Oclusivas xordas intervocalicas · Cheada · Diftongación debant de Yod · Diftongos · Disimilación · Elisión · Epentesi antihiatica · Eufonía · Fonolochía · Hiatos · Metafonia · Metatesi · Protesi velar · Sincopa · Sonorización dezaga de liquida ·
Morfolochía Adverbios (Adverbios d'afirmación · Adverbios de dubda · Adverbios espacials · Adverbios espacials deicticos · Adverbios de negación · Adverbios de tiempo · Adverbios de manera · Adverbios de quantidat · Adverbios d'opinión) · Locucions adverbials en aragonés (Locucions adverbials d'afirmación · Locucions adverbials de dubda · Locucions adverbials espacials · Locucions adverbials de negación · Locucions adverbials temporals · Locucions adverbials de manera · Locucions adverbials quantitativas) · Articlos definius · Articlos indefinius · Chenero · Conchuncions (Adversativas · Copulativas · Coordinativas · Dischuntivas · Completivas · Condicionals · Causals · Concesivas · Consecutivas · Comparativas · Finals · Subordinativas · Temporals)· Adchectivos (Calificativos · Colors · Chentilicios · Grau comparativo · Grau superlativo · Demostrativos · Exclamativos · Indefinius · Numerals cardinals · Interrogativos · Numerals ordinals · Posesivos) · Numero (Substantivos incontables) · Pronombres (Pronombres demostrativos, Pronombres indefinius, Pronombres relativos · Pronombres presonals · Pronombres adverbials: pronombre adverbial en/ne, pronombre adverbial i/bi/ie) · Infixo · Prefixo (Prefixos cultos) · Sufixo (Sufixos cultos) · Preposicions · Locucions prepositivas · Verbos (Verbos auxiliars · Verbos de movimiento · Verbos pronominals · Verbos freqüentativos) · Conchugación verbal (Primera conchugación · Segunda conchugación en aragonés · Tercera conchugación en aragonés · Conchugacions incoativas · Conchugación incoativa de verbos acabaus en -eixer · Conchugación incoativa de verbos acabaus en -ir · Verbos irregulars · Modo indicativo · Modo subchuntivo · Moro imperativo · Tiempos verbals · Verbo estar-ser · Verbo haber) · Locucions verbals · Perifrasis verbals
Sintaxi Concordancia · Estilo directo · Estilo indirecto · Negación · Sintagma adchectival · Sintagma nominal · Sintagma verbal · Complemento de rechimen verbal · Orden de pronombres · Combinacions de pronombres febles en aragonés · Voz pasiva · Oracions con infinitivo · Oracions de relativo · Oracions completivas · Oracions temporals · Oracions causals · Oracions finals · Oracions consecutivas · Oracions concesivas · Oracions condicionals · Oracions comparativas · Oracions impersonals
Lexicolochía Adchectivación · Anglicismos · Arabismos · Castellanismos · Catalanismos · Celtismos · Chermanismos · Cultismos · Fitonimia · Galicismos · Goticismos · Helenismos · Hidronimia · Italianismos · Leyonesismos · Lusismos · Miconimia · Mozarabismos · Neerlandismos · Nominalización · Occitanismos · Oronimia · Persismos · Semicultismos · Superstrato francico · Toponimia · Tudesquismos · Turquismos · Vasquismos · Zoonimia
Ortografía Ortografía medieval · ACAR · Uesca · SLA