Ir al contenido

Conchugación verbal en bavaro

De Biquipedia
Iste articlo ye en proceso de cambio enta la ortografía oficial de Biquipedia (la Ortografía de l'aragonés de l'Academia Aragonesa d'a Luenga). Puez aduyar a completar este proceso revisando l'articlo, fendo-ie los cambios ortograficos necesarios y sacando dimpués ista plantilla.
Tiempos verbals
en bavaro
Modo indicativo

 - Formas simplas
Present
Preterito imperfecto
Futuro
 - Formas compuestas
Preterito perfecto
Preterito plusquamperfecto
Futuro compuesto

Modo conchuntivo

 - Formas simplas
Present
Preterito imperfecto
 - Formas compuestas
Preterito plusquamperfecto

Modo imperativo

Imperativo

Impresonals

Infinitivo present
Infinitivo perfecto
Participio present
Participio perfecto

A conchugación verbal de l'idioma bavaro tien bellas caracteristicas que la fan diferent d'atras luengas chermanicas y de l'alemán stándard.

Infinitivo[editar | modificar o codigo]

En bavaro, como en alemán stándard, existen dos infinitivos: o infinitivo present y o infinitivo perfecto.

Ta más detalles, veyer l'articlo Infinitivo present en bavaroveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].

O infinitivo present en bavaro se fa serviren a formación d'o futuro d'indicativo y en cuantas construccions d'infinitivo. Os verbos bavaros pueden tener dica siet rematanzas diferents:

à – m – n – ng – àn – en – ln

Asinas podemos fer una clasificación d'os diferents verbos bavaros por a rematanza d'o suyo infinitivo present:

Rematanza Eixemplo Aragonés Rematanzas alemán
lachà redir-se ch-en, f-en, k-en, m-en, n-en, ng-en, p-en
-m leem vivir b-en
-n reen leyer d-en, l-en, nd-en, r-en, s-en, sch-en, st-en, t-en, z-en, vocal-en, h-en
-ng leeng meter g-en, h-en
-àn siàn bullir d-en, r-en, -ern, vocal-en
-en sammen replegar -eln
-ln heiln curar-se l-en, -eln
Ta más detalles, veyer l'articlo Infinitivo perfecto en bavaroveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].

O infinitivo perfecto se forma con o participio perfecto d'o verbo y o infinitivo present d'o verbo håm u sei en o caso de verbos de movimiento:

Movimiento Conchugación Aragonés
glàffà sei haber corriu
No gschlaffà håm haber dormiu

Indicativo[editar | modificar o codigo]

Present[editar | modificar o codigo]

Ta más detalles, veyer l'articlo Present d'indicativo en bavaroveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].

O present d'indicativo en bavaro (Indikativ Präsens) s'emplega por un regular, de forma pareixida a l'aragonés, cuan se quiere expresar accions presents, encara que tamién puet fer-se servir en accions que ocurrirán en un esdevenidero amanau u en aquellas que prencipioron en o pasau y continan dica o present. Encara que existen irregularidaz en a conchugación de muitos verbos fuertes, a mayoría de verbos son regulars y tienen o siguient modelo de conchugación:

Persona Conchugación Rematanza Aragonés
1ª Sing. i mach yo foi
2ª Sing. du machsd -sd tú fas
3ª Sing. eà/sie/es machd -d él/ella fa
1ª Plur. mià machà(n) -n nusatros femos
2ª Plur. ià machds -ds vusatros fez
3ª Plur. de machà(n) -n éls fan

Preterito imperfecto[editar | modificar o codigo]

Ta más detalles, veyer l'articlo Preterito imperfecto d'indicativo en bavaroveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].

Igual que en alemán stándard parlau, en bavaro no existe o preterito imperfecto en cuasi dengún verbo fueras d'os verbos sei, woin y soin.

Persona sei estar/ser woin querer soin haber de
1ª Sing. i wa(r) yo yera i woidd yo quereba i soidd yo heba de
2ª Sing. du wa(r)sd tú yeras du woiddsd tú querebas du soiddsd tú hebas de
3ª Sing. eà/sie/es wa(r) él/ella yera eà/sie/es woidd él/ella quereba eà/sie/es soidd él/ella heba de
1ª Plur. mià wa(r)n nusatros yeranos mià woiddn nusatros querebanos mià soiddn nusatros hebanos de
2ª Plur. ià wa(r)ds vusatros yeraz ià woidds vusatros querebaz ià soidds vusatros hebaz de
3ª Plur. de wa(r)dn éls yeran de woiddn éls quereban de soiddn éls heban de

Futuro[editar | modificar o codigo]

Ta más detalles, veyer l'articlo Futuro d'indicativo en bavaroveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].

O futuro d'indicativo se construye en bavaro con o verbo auxiliar weàn y o infinitivo present d'o verbo correspondient.

Persona Conchugación Aragonés
1ª Sing. i weà singà yo cantaré
2ª Sing. du weàsd singà tú cantarás
3ª Sing. eà/sie/es weàd singà él/ella cantará
1ª Plur. mià weàn singà nusatros cantaremos
2ª Plur. ià weàds singà vusatros cantarez
3ª Plur. de weàn singà éls cantarán

Preterito perfecto[editar | modificar o codigo]

Ta más detalles, veyer l'articlo Preterito perfecto d'indicativo en bavaroveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].

O preterito perfecto se forma con os verbos auxiliars "sei" y "håm".

Persona Conchugación Aragonés
1ª Sing. i håb gsågd yo heba cantau/ato
2ª Sing. du håsd gsågd tú hebas cantau/ato
3ª Sing. eà/sie/es håd gsågd él/ella heba cantau/ato
1ª Plur. mià ham gsågd nusatros hébanos cantau/ato
2ª Plur. ià habds gsågd vusatros hebaz cantau/ato
3ª Plur. de ham gsågd éls heban cantau/ato
Persona Conchugación Aragonés
1ª Sing. i bin/bi gangà yo me'n soi iu
2ª Sing. du bisd gangà tú te'n yes iu
3ª Sing. eà/sie/es is gangà él/ella se'n ye iu
1ª Plur. mià sàn/hàn gangà nusatros mos ne somos ius
2ª Plur. ià seids gangà vusatros tos ne soz ius
3ª Plur. de sàn/hàn/hànd gangà éls se'n son ius

Preterito pluscuamperfecto[editar | modificar o codigo]

Ta más detalles, veyer l'articlo Preterito pluscuamperfecto d'indicativo en bavaroveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].

Igual que con o perfecto o preterito pluscuamperfecto se forma con os verbos auxiliars "sei" y "håm", pero adhibindo a la fin o suyo participio. Existe tamién una variant con a forma imperfecta en o caso d'os verbos que se conchugan con "sei".

Persona Conchugación Aragonés
1ª Sing. i håb gsågd kåbd yo heba cantau/ato
2ª Sing. du håsd gsågd kåbd tú hebas cantau/ato
3ª Sing. eà/sie/es håd gsågd kåbd él/ella heba cantau/ato
1ª Plur. mià ham gsågd kåbd nusatros hébanos cantau/ato
2ª Plur. ià habds gsågd kåbd vusatros hebaz cantau/ato
3ª Plur. de ham gsågd kåbd éls heban cantau/ato
Persona Conchugación Conchugación alternativa Aragonés
1ª Sing. i bin/bi gangà gween i wa(r) gangà yo me'n yera iu
2ª Sing. du bisd gangà gween du wa(r)sd gangà tú te'n yeras iu
3ª Sing. eà/sie/es is gangà gween eà/sie/es wa(r) gangà él/ella se'n yera iu
1ª Plur. mià sàn/hàn gangà gween mià wa(r)n gangà nusatros mos ne yéranos ius
2ª Plur. ià seids gangà gween ià wa(r)ds gangà vusatros tos ne yeraz ius
3ª Plur. de sàn/hàn/hànd gangà gween de wa(r)dn gangà éls se'n yeran ius

Futuro compuesto[editar | modificar o codigo]

Ta más detalles, veyer l'articlo Futuro compuesto d'indicativo en bavaroveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].

En a formación futuro compuesto d'indicativo en bavaro se fa servir o verbo auxiliar weàn conchugau, o participio perfecto d'o propio verbo y o infinitivo present d'o verbo håm u o verbo sei en o caso de verbos de movimiento.

Persona Conchugación Aragonés
1ª Sing. i weà gsungà håm yo habré cantau
2ª Sing. du weàsd gsungà håm tú habrás cantau
3ª Sing. eà/sie/es weàd gsungà håm él/ella habrá cantau
1ª Plur. mià weàn gsungà håm nusatros habremos cantau
2ª Plur. ià weàds gsungà håm vusatros habrez cantau
3ª Plur. de weàn gsungà håm éls habrán cantau
Persona Conchugación Aragonés
1ª Sing. i weà gangà sei yo me'n seré iu
2ª Sing. du weàsd gangà håm tú te'n serás iu
3ª Sing. eà/sie/es weàd gangà sei él/ella se'n será iu
1ª Plur. mià weàn gangà sei nusatros mos ne seremos ius
2ª Plur. ià weàds gangà sei vusatros tos ne serez ius
3ª Plur. de weàn gangà sei éls se'n serán ius

Conchuntivo[editar | modificar o codigo]

Present[editar | modificar o codigo]

Ta más detalles, veyer l'articlo Present de conchuntivo en bavaroveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].

Iste tiempo verbal no existe en bavaro fueras de bellas esprisions fosilizadas emplegadas ta saludar y agradeixer:

Bavaro Aragonés
Häifgood Que Dios t'aduye
Goodseidangg Gracias a Dios (Dios sía agradeixiu)
(Và)gäidsgood Dios te lo pague
Gsengsgood Dios te bendiga
Griaßdigood Ola (Dios te salude)
Bfiàddigood Adios (Dios t'empare)
Gnad dà Good Dios te guarde

Preterito imperfecto[editar | modificar o codigo]

Ta más detalles, veyer l'articlo Preterito imperfecto de conchuntivo en bavaroveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].

Preterito pluscuamperfecto[editar | modificar o codigo]

Ta más detalles, veyer l'articlo Preterito pluscuamperfecto de conchuntivo en bavaroveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].

Se veiga tamién[editar | modificar o codigo]


La conchugación verbal en aragonés y en atras luengas romances
en alemán | en anglés | en aragonés | en astur-leyonés | en bavaro | en castellano | en catalán | en francés | en galaicoportugués | en italiano | en latín | en occitán | en rumano


Gramatica d'o bavaro
Fonetica Epentesi · Diftongo oa
Morfolochía Adchectivos (Numerals) · Adverbios · Articlo definiu · Articlo indefiniu · Caso gramatical (Acusativo · Chenitivo · Dativo · Vocativo) · Conchuncions · Chenero gramatical · Numero gramatical · Prefixos y sufixos · Preposicions · Pronombres (Demostrativos · Indefinitos · Interrogativos · Personals · Posesivos · Reflexivos · Relativos) · Substantivos (Aumentativo · Diminutivo) · Verbos (Verbos auxiliars · Verbos deponents · Verbos modals)
Lexicolochía Lexico (Bohemismos · Chinés en bavaro · Días d'a semana · Galicismos · Italianismos · Latinismos · Meses de l'anyo · Nombres propios · Parolas indias en bavaro · Yiddischmos y hebraismos)
Ortografía Grafía · Cliticos