Futuro perfecto d'indicativo

De Biquipedia
Ir a la navegación Ir a la búsqueda
Tiempos verbals
Modo indicativo

Present
Pasau perfecto simple
Pasau imperfecto
Pasau perfecto composau
Pasau anterior
Pasau plusquamperfecto
Futuro simple
Futuro perfecto
Condicional simple
Condicional perfecto

Modo subchuntivo

Present
Pasau imperfecto
Pasau perfecto
Pasau plusquamperfecto

Modo imperativo
Impresonals

Infinitivo simple
Infinitivo composau
Participio present
Participio pasau
Cherundio

Futuro perfecto d'indicativo indica basicament una acción rematada en o futuro que en precede a un atra tamién en o futuro.

Futuro perfecto d'indicativo en o francés[editar | editar código]

Ta más detalles, veyer l'articlo Futuro perfecto d'indicativo en francésveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].
Presona Chanter Equivalencia en aragonés: Cantar
1ª Sing. J'aurai chanté Yo habré cantau
2ª Sing. Tu auras chanté Tu habrás cantau
3ª Sing. Il aura chanté, elle aura chanté Ell habrá cantau, ella habrá cantau
1ª Plur. Nous aurons chanté Nusatros habremos cantau
2ª Plur. Vous aurez chanté Vusatros habretz cantau
3ª Plur. Ils auront chanté, elles auront chanté Ell(o)s habrán cantau, ellas habrán cantau

Os verbos nâitre ("naixer") y mourir ("morir"), os verbos de movimiento y os verbos pronominals se conchugan con o verbo auxiliar être ("ser"), y presentan un participio pasau en concordancia gramatical con o subchecto.

Presona Aller
1ª Sing. Je serai allé, je serai allée
2ª Sing. Tu seras allé, tu seras allée
3ª Sing. Il sera allé, elle sera allée
1ª Plur. Nous serons allés, nous serons allées
2ª Plur. Vous serez allés, vous serez allées
3ª Plur. Ils seront allés, elles seront allées

Futuro perfecto d'indicativo en aragonés[editar | editar código]

Ta más detalles, veyer l'articlo Futuro perfecto d'indicativo en aragonésveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].

O futuro perfecto d'indicativo d'os verbos regulars ye:

Presona 1ª Conchugación 2ª Conchugación 3ª Conchugación
1ª Sing. Habré aduyau / aduyato Habré debiu /debito Habré partiu / partito
2ª Sing. Habrás aduyau / aduyato Habrás debiu / debito Habrás partiu / partito
3ª Sing. Habrá aduyau / aduyato Habrá debiu / debito Habrá partiu / partito
1ª Plur. Habremos aduyau / aduyato Habremos debiu / debito Habremos partiu / partito
2ª Plur. Habretz aduyau / aduyato Habretz debiu / debito Habretz partiu / partito
3ª Plur. Habrán aduyau / aduyato Habrán debiu / debito Habrán partiu / partito


O futuro perfecto d'indicativo en aragonés y atras luengas romances
O futuro perfecto d'indicativo en galaico-portugués | o futuro perfecto d'indicativo en astur-leyonés | o futuro perfecto d'indicativo en castellán | o futuro perfecto d'indicativo en aragonés | o futuro perfecto d'indicativo en catalán | o futuro perfecto d'indicativo en occitán | o futuro perfecto d'indicativo en francés | o futuro perfecto d'indicativo en italián