Ir al contenido

Unesco

De Biquipedia
(Reendrezau dende UNESCO)
Iste articlo ye en proceso de cambio enta la ortografía oficial de Biquipedia (la Ortografía de l'aragonés de l'Academia Aragonesa d'a Luenga). Puez aduyar a completar este proceso revisando l'articlo, fendo-ie los cambios ortograficos necesarios y sacando dimpués ista plantilla.
Articlo d'os 1000
Organización d'as Nacions Unidas ta la Educación, a Ciencia y a Cultura
United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization
Bandera d'a Unesco Escudo d'a Unesco
(En detalle) (En detalle)
Lema: {{{lema}}}
Himno: {{{inno}}}
Situación ONU
Situación ONU
Os países miembros d'a Unesco
Capital {{{capital}}}
Seu París
Mayor ciudat {{{mayor ziudat}}}
Idiomas oficials
Forma de gubierno
Directora cheneral

Audrey Azoulay
Miembros 193 estaus
Establimiento 16 de noviembre de 1945
Superficie {{{superfizie}}} km²
Población
 • Total

{{{poblazión}}}
PIB ([[{{{año PIB}}}]])
• PIB per capita
• PIB nominal ([[{{{año PIB nominal}}}]])
• PIB nominal per capita
{{{PIB}}}
{{{PIB per capita}}}
{{{PIB nominal}}}
{{{PIB nominal per capita}}}
Moneda {{{moneda}}}
Zona horaria {{{utc}}}
Dominio d'Internet {{{cctld}}}
Pachina web www.unesco.org

A Organización d'as Nacions Unidas ta la Educación, a Ciencia y a Cultura mas a sobén conoixita por as suyas siglas en anglés Unesco[1] (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization), fue establita por as Nacions Unidas en 1946 ta promover a colaboración internacional en educación, ciencia, cultura y comunicación.

Hue en dia 193 estaus perteneixen a la Unesco, que tien a seu en París (Francia), y tien mas de 60 oficinas arredol d'o mundo. Os prochectos patrocinatos por a Unesco encluyen prochectos cientificos internacionals, programas d'alfabetización, d'amostranza tecnica u de formación de mayestros, prochectos historicos y culturals rechionals, fomento d'a cooperación internacional t'alzar o patrimonio cultural y natural mundial, y promoción d'os dreitos humans.

A traviés d'a Convención sobre a Protección d'o Patrimonio Mundial Cultural y Natural, a Unesco creyó en l'anyo 1972 un plan de protección d'os biens culturals d'o mundo conoixito como Patrimonio Común d'a Humanidat.

O papel d'a Unesco ha estau controvertito muitas vegatas. Mientres os anyos 70 y 80, diferents países occidentals criticoron que a Unesco s'emplegaba como un foro de países comunistas y d'o Tercer Mundo en contra d'os países occidentals. Especialment, se criticó o plan Nueva Orden Internacional d'a Información, decindo que iba en contra d'a libertat de prensa. Os Estaus Unius d'America albandonoron a Unesco en 1984, y retornoron-ie en 2003. O Reino Uniu se'n retiró en 1984, y torno a dentrar-ie en 1997. Tamién s'ha criticato a la Unesco por suyo exceso de burocracia.

Una d'as misions d'a Unesco ye la de mantener una relación de puestos que son consideratos Patrimonio d'a Humanidat. Istos puestos son historicos, naturals y culturals y a suya preservación y adecuación son consideratas importants ta la comunidat internacional. Manimenos a Unesco, no s'embreca dreitament en o mantenimiento d'istos.

A Unesco atorga una gran diversidat de becas, premios, medallas y reconeiximientos en educación, ciencia, cultura y paz a mas a mas de dotar beluns d'ixos premios con dotacions economicas ta a continación d'o dosembolique d'a actividat premiata.

Patrimonio d'a Humanidat en Aragón seguntes a Unesco[editar | modificar o codigo]

As tres Serols, Patrimonio d'a humanidat dende 1997.

En Aragón bi ha 4 biens declaratos Patrimonio d'a Humanidat por a Unesco:

Directors Chenerals d'a Unesco[editar | modificar o codigo]

Federico Mayor Zaragoza, o solo director espanyol d'a Unesco.
Nombre Nacionalidat Anyadas
1 Julian Huxley Reino Uniu 19461947
2 Jaime Torres Bodet Mexico 19481952
- John Wilkinson Taylor Estaus Unius 19521953 (interín)
3 Luther H. Evans Estaus Unius 19531958
4 Vittorino Veronese Italia 19581961
5 René Maheu Francia 19611974
6 Amadou-Mahtar M'Bow Senegal 19741987
7 Federico Mayor Zaragoza Espanya 1987-1999
8 Koichirō Matsuura Chapón 19992009
9 Irina Bokova Bulgaria 20092017
10 Audrey Azoulay Francia 2017-hue

Referencias[editar | modificar o codigo]

  1. (an) Os acronimos de mes de cuatre letras s'escribirán como nombres propios: Unesco, Adena,... Propuesta ortografica de l'Academia de l'Aragonés. EDACAR, 2010, p. 68. ISBN 978-84-614-4170-0.

Vinclos externos[editar | modificar o codigo]