Luengas chermanicas

De Biquipedia
Ir ta: navego, busca
Mapa d'os diasistemas chermanicos a Europa

██ Norrén occidental (Islandés, Feroés, Neonoruego)
██ Norrén oriental (Danés, Dano-Noruego, Sueco)
██ Anglico (Anglés, Escocés)
██ Frisón
██ Baixo franco (Neerlandés)
██ Baixo alemán (u baixo saxón)
██ (Alto) Alemán central
██ (Alto) Alemán superior (Alamanico, Austro-baverán)
██ Linia que desepara los idiomas chermanicos nordicos d'os occidentals

As luengas chermanicas son una branca de luengas d'a familia indo-europea.

Fonetica[editar | editar código]

Gnome-searchtool.svg
Ta más detalles, veyer l'articlo lei de Grimmveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].

A lei de Grimm ye important pa explicar as evolucions foneticas dende o proto-indoeuropeu a lo proto-chermanico. Ye caracteristica a evolución d'a P- inicial indo-europea enta una f-, y d'esta traza en anglés tenemos as parabras fish, father, foot, farrow, cognatos de l'aragonés peix, pai, piet y puerco. Atras parolas anglesas que encomienzan por f- y que derivan de radices proto-indoeuropeas con P- inicial son fare ("tarifa", "preu de billet"), fetch ("trayer", "ir a escar"), flee ("fuyir"), forehead ("frent"). En aragonés o galicismo flotar provién d'o francico *flotōn y d'o proto-chermanico *flutōną, que amuestra a mesma lei fonetica a partir d'a radiz proto-indoeuropea *plew-, *plōw-, radiz relacionada con "plevia" y "plever".

Morfolochía[editar | editar código]

En as os verbos d'as luengas chermanicas se puet fer distinción entre verbos fuertes y verbos febles.

Os verbos fuertes derivan d'os verbos proto-indo-europeus y presentan cognatos en as atras luengas indo-europeas. Presentan gradación vocalica (ablaut indoeuropeu) pero tamién pueden presentar reduplicación. En anglés tenemos o verbo break con as formas broke y broken, verbo derivau d'o chermanico *BREKAN y relacionau con a radiz indo-europea bhreg como o latín FRANGO[1] ("crebar" u "trencar"), FRAGMENTUM y FRAGILIS.

Os verbos febles u consonantals son verbos que fan servir un sufixo dental pa fer o tiempo pasau, sufixo con -t- u -d-. En proto-chermanico tals verbos no tienen alternancias vocals u ablaut en a radiz. En anglés os verbos regulars que fan o pasau regular con -ed derivan d'estos verbos febles chermanicos, y tamién uns quantos os verbos irregulars como to tell y to keep, que tienen consonants dentals en os suyo pasaus told y kept.

Clasificación[editar | editar código]

Referencias[editar | editar código]

  1. (es) Edward A.Roberts: Diccionario etimológico indoeuropeo de la lengua española. Alianza Editorial, 2001. p 30.


Familia chermanica
- Diasistema norrén occidental: Islandés | Feroés | Norn | Noruego (Nynorsk)
- Diasistema norrén oriental: Noruego (Bokmål) | Danés | Sueco | Gotlandés
- Diasistema occidental anglico: Anglés | Escocés
- Diasistema occidental frisón: Frisón occidental | Frisón septentrional | Frisón oriental
- Diasistema occidental baixo franco: Afrikaans | Neerlandés
- Diasistema occidental baixo alemán: Baixo alemán
- Diasistema occidental alto alemán: Alemán estándar | Alamanico | Austro-baverán | Limburgués | Luxemburgués | Yídix
- Diasistema oriental: Gotico