Ir al contenido

Aguilar de Segarra

De Biquipedia
Iste articlo ye en proceso de cambio enta la ortografía oficial de Biquipedia (la Ortografía de l'aragonés de l'Academia Aragonesa d'a Luenga). Puez aduyar a completar este proceso revisando l'articlo, fendo-ie los cambios ortograficos necesarios y sacando dimpués ista plantilla.
Iste articlo ye sobre Aguilar de Segarra, un municipio catalán d'a comarca d'o Baches y provincia de Barcelona; ta atros usos, se veiga Aguilar (desambigación).
Aguilar de Segarra
Municipio de Catalunya
Escudo d'armas
A ilesia d'Aguilar de Segarra
A ilesia d'Aguilar de Segarra.
Entidat
 • Estau
 • Comunidat
 • Provincia
 • Comarca
Municipio
 Espanya
 Catalunya
Barcelona
Baches
Superficie 42,32 km²
Población
 • Total

292 hab. (2025)
Altaria
 • Meyana

480 m.
Alcalde Ricard Tomàs Puig
Codigo postal 08256
Chentilicio Aguilanenc, aguilanenca (en catalán)
Coordenadas
Aguilar de Segarra ubicada en Catalunya
Aguilar de Segarra
Aguilar de Segarra
Aguilar de Segarra en Catalunya
Web oficial

Aguilar de Segarra ye un municipio catalán situato en a comarca d'o Baches y provincia de Barcelona.

A suya población ye de 249 habitants (2008), en una superficie de 42,32 km² con una densidat de población de 5,88 hab/km².

Cheografía

[editar | modificar o codigo]

A localidat d'Aguilar de Segarra ye situata a 480 metros d'altaria sobre o livel d'a mar.

D'o suyo termin municipal fan parte os lugars de Castellar y Les Coromines.

O termin municipal d'Aguilar de Segarra muga a o norte con Sant Mateu de Bages y Fonollosa; a l'este con Rajadell; a o sud-este con Castellfollit del Boix; a lo sud con Rubió y Els Prats de Rei; y a l'ueste con Sant Pere Sallavinera.

Sant Mateu de Bages y Fonollosa
Sant Pere Sallavinera Aguilar de Segarra Rajadell
Rubió y Els Prats de Rei Castellfollit del Boix

Demografía

[editar | modificar o codigo]
Evolución demografica
1497 f1515 f1553 f171717871857187718871900
15 16 27 294 364 689 521 491 523
191019201930194019501960197019811990
486 676 700 592 492 490 436 225 209
199219941996199820002002200420062008
194 204 206 211 213 215 230 250 249
200920102011201220132014201520162017
- - - - - - - - -
201820192020202120222023202420252026
- - - - 287 - - - -
20272028202920302031203220332034-
- - - - - - - - -
1497-1553: fuegos; 1717-1981: población de feito; 1990- : población de dreito

Administración

[editar | modificar o codigo]

Reparto de concellers

[editar | modificar o codigo]
Eleccions municipals
Partiu 1979 1983 1987 1991 1995 1999 2003 2007 2011
Convergència i Unió 3 4 7
Esquerra Republicana de Catalunya 1 1 0
Partit dels Socialistes de Catalunya 1 0 0
Total 5 5 7

Fuent: MUNICAT, en a pachina web d'a Generalitat de Catalunya.

Lista d'alcaldes
Lechislatura Nombre Partiu politico
1979–1983
1983–1987
1987–1991
1991–1995
1995–1999
1999–2003
2003–2007
2007–2011 Valentí Riera Vilaplana Convergència i Unió

Vinclos externos

[editar | modificar o codigo]