Pasato plusquamperfecto d'indicativo

De Biquipedia
Ir ta: navego, busca
Tiempos verbals
Modo indicativo

Present
Pasato perfecto simple
Pasato imperfecto
Pasato perfecto compuesto
Pasato anterior
Pasato plusquamperfecto
Futuro simple
Futuro perfecto
Condicional simple
Condicional perfecto

Modo subchuntivo

Present
Pasato imperfecto
Pasato perfecto
Pasato plusquamperfecto

Modo imperativo
Impresonals

Infinitivo
Participio
Cherundio

O pasau pluscuamperfecto d'indicativo indica una acción verbal pasada desvenida con anterioridat a una atra tamién de pasada. Ye un tiempo verbal d'aspecto perfectivo. Se troba en as luengas neolatinas, a on ha sustituito a un pasato plusquamperfecto simple (de fueras d'en o galaico-portugués y en o rumán).

Pasau plusquamperfecto d'indicativo en o francés[editar | editar código]

Gnome-searchtool.svg
Ta más detalles, veyer l'articlo Pasau plusquamperfecto d'indicativo en o francésveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].
Presona Chanter Equivalencia en aragonés: Cantar
1ª Sing. J'avais chanté Yo heba cantau
2ª Sing. Tu avais chanté Tu hebas cantau
3ª Sing. Il avait chanté, elle avait chanté Ell heba cantau, ella heba cantau
1ª Plur. Nous avions chanté Nusatros hébanos cantau
2ª Plur. Vous aviez chanté Vusatros hébatz cantau
3ª Plur. Ils avaient chanté, elles avaient chanté Ell(o)s heban cantau, ellas heban cantau

Pasau plusquamperfecto d'indicativo en l'aragonés[editar | editar código]

Gnome-searchtool.svg
Ta más detalles, veyer l'articlo Pasato plusquamperfecto d'indicativo en l'aragonésveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].
Presona 1ª Conchugación 2ª Conchugación 3ª Conchugación
1ª Sing. Heba aduyau / aduyato Heba debiu / debito Heba partiu / partito
2ª Sing. Hebas aduyau / aduyato Hebas debiu / debito Hebas partiu / partito
3ª Sing. Heba aduyau / aduyato Heba debiu / debito Heba partiu / partito
1ª Plur. Hébanos aduyau / aduyato Hébanos debiu / debito Hébanos partiu / partito
2ª Plur. Hébatz aduyau / aduyato Hébatz debiu / debito Hébatz partiu / partito
3ª Plur. Heban aduyau / aduyato Heban debiu / debito Heban partiu / partito


O pasau plusquamperfecto d'indicativo en aragonés y atras luengas romances
O pasau plusquamperfecto d'indicativo en o galaico-portugués | o pasau plusquamperfecto d'indicativo en l'astur-leyonés | o pasau plusquamperfecto d'indicativo en o castellán | o pasau plusquamperfecto d'indicativo en l'aragonés | o pasau plusquamperfecto d'indicativo en o catalán | o pasau plusquamperfecto d'indicativo en l'occitán | o pasau plusquamperfecto d'indicativo en o francés | o pasau plusquamperfecto d'indicativo en o italián | o pasau plusquamperfecto d'indicativo en o rumán