Ir al contenido

Hymni i Flamurit

De Biquipedia
Iste articlo ye en proceso de cambio enta la ortografía oficial de Biquipedia (la Ortografía de l'aragonés de l'Academia Aragonesa d'a Luenga). Puez aduyar a completar este proceso revisando l'articlo, fendo-ie los cambios ortograficos necesarios y sacando dimpués ista plantilla.
Hymni i Flamurit
Información cheneral
En aragonés Himno a la bandera
Atros nombres Liri e Shqipërisë
Himno nacional d'Albania
País  Albania
Adopción 1912
Letras Asdreni
Idioma Albanés
Compositor Ciprian Porumbescu
Chenero Himno nacional
Publicación 1912
Audicions
Instrumental (▶Audición 1)

Hymni i Flamurit ye l'himno nacional d'Albania.

A letra fue escrita por o poeta albanés Aleksander Stavre Drenova.

Fue publicato con o títol de Liri e Shqipërisë (Libertat d'Albania), en un diario de Bulgaria.

A música de l'himno fue compuesta por Ciprian Porumbescu.

Hymni i Flamurit (en albanés)

Rreth flamurit të përbashkuar,

Me një dëshirë dhe një qëllim,
Të gjithë Atij duke iu betuar,
Të lidhim besën për shpëtim.

Prej lufte veç ay largohet,
Që është lindur tradhëtor,
Kush është burrë nuk friksohet,
Po vdes, po vdes si një dëshmor.

Në dorë armët do t'i mbajmë,
Të mbrojmë Atdheun në çdo vend,
Të drejtat tona ne s'i ndajmë,
Këtu armiqtë s'kanë vend.

Se Zoti vet e tha me gojë,
Që kombe shuhen përmbi dhé,
Po Shqipëria do të rrojë,

Për te, për te luftojmë ne.