Preterito imperfecto d'indicativo en baverán

De Biquipedia
Ir a la navegación Ir a la búsqueda
Tiempos verbals
en baverán
Modo indicativo

 - Formas simplas
Present
Preterito imperfecto
Futuro
 - Formas compuestas
Preterito perfecto
Preterito plusquamperfecto
Futuro compuesto

Modo conchuntivo

 - Formas simplas
Present
Preterito imperfecto
 - Formas compuestas
Preterito plusquamperfecto

Modo imperativo

Imperativo

Impresonals

Infinitivo present
Infinitivo perfecto
Participio present
Participio perfecto

O preterito imperfecto d'indicativo en baverán (Präteritum) se fa servir ta charrar de accions pasadas imperfectas, ye decir en una unidat de tiempo que encara no ha rematau sin importar quan prencipió ni remató. Se conoixe a vegadas tamién como primer pasau (en baverán Easschte Vagangenheit).

Formación d'o preterito imperfecto d'indicativo[editar | modificar o codigo]

En baverán, igual que en alemán coloquial, cheneralment no existe o preterito imperfecto en quasi dengún verbo. Nomás trobamos formas d'imperfecto de bell par de verbos auxiliars y modals y en muitos casos nian se fan servir quasi en a luenga charrada, sustituyindo-se siempre istas por as suyas formas perfectas equivalents.

  • Conchugación d'o verbo sei (en aragonés estar/ser)
Presona Conchugación Aragonés
1ª Sing. i wa(r) yo yera
2ª Sing. du wa(r)sd tú yeras
3ª Sing. eà/sie/es wa(r) ell/ella yera
1ª Plur. mià wa(r)n nusatros yeranos
2ª Plur. ià wa(r)ds vusatros yeratz
3ª Plur. de wa(r)dn ells yeran
  • Conchugación d'o verbo modal woin (en aragonés querer)
Presona Conchugación Aragonés
1ª Sing. i woidd yo quereba
2ª Sing. du woiddsd tú querebas
3ª Sing. eà/sie/es woidd ell/ella quereba
1ª Plur. mià woiddn nusatros querebanos
2ª Plur. ià woidds vusatros querebatz
3ª Plur. de woiddn ells quereban
  • Conchugación d'o verbo soin (en aragonés haber de)
Presona Conchugación Aragonés
1ª Sing. i soidd yo heba de
2ª Sing. du soiddsd tú hebas de
3ª Sing. eà/sie/es soidd ell/ella heba de
1ª Plur. mià soiddn nusatros hebanos de
2ª Plur. ià soidds vusatros hebatz de
3ª Plur. de soiddn ells heban de

Bibliografía[editar | modificar o codigo]