Diferencia entre revisiones de «Pasau imperfecto d'indicativo»

Ir a la navegación Ir a la búsqueda
sin resumen de edición
Sin resumen de edición
partí'''ba'''z
parti'''ba'''n
 
A desinenzia presonal en a 1ª presona plural cambea ta ''-nos'' n'este e atros tiempos berbals: o pasato imperfeuto de subchuntibo e os condizionals, (que deriban d'o imperfeuto d'endicatibo). Ye notable tamién que as formas con -nos son tamién esdruxulas, n'un romanze que güei tiende a no pronunziar esdruxulos, pero que n'o pasato ne pronunziaba (como en ''[[Puértolas]]'').
 
== Orichen e barians ==
A conserbazión d'a ''v'' en la 2º e 3ª conchugazions la consideran bels filologos como d'alcuerdo con una carauteristica d'a [[fonetica aragonesa]], on bi ha tendenzia a la consonant oclusiba sonora latina como en ''remugar'', ''coda'', ''lexiva'', ( A ''v'' fricatiba ye a eboluzión d'a ''-B-'' interbocalica, que ya en aragonés meyebal pasó ta ''b'').
 
*PARTI-BA-M > Partiva > Partiba
*PARTI-BA-S > Partivas > Partibas
*PARTI-BA-T > Partiva > Partiba
*PARTI-BA-MUS > Partívanos > Partíbanos
*PARTI-BA-TIS > Partívaz > Partíbaz
*PARTI-BA-NT > Partívan > Partiban
 
Pa atros filologos ixa ''v'' u ''b'' s'ha recostruito fa pocos sieglos por analochía con a forma de la primera conchugazión e s'apoyan en que en [[aragonés meyebal]] no s'escribe.
70 315

ediciones

Menú de navegación