Diferencia entre revisiones de «Verbos irregulars acabaus en -uir»

Ir a la navegación Ir a la búsqueda
 
== Present d'indicativo ==
En aragonés meyeval tenemos documentato o present con conchugación [[verbo incoativo en l'aragonés|incoativa]] (''substituexe'', ''statuexe'', ''statuexen'') <ref> [[Jose Ignacio López Susín]] ''Vocabularios y Derecho aragonés. Los glosarios de Parral'', El Ebro revista aragonesista de pensamiento, nº 4-5 marzo de 2005. </ref>, que naturalment no afecta a las primeras presonas plurals (''statuimos''). A primera presona d'o singular -exco se troba asobén converchent con o castellán -ezco (''restituezco'', ''anuezco''), y tamién se documenta a forma de tercera presona d'o singular converchent con o castellán -ece (''destruece'', ''redargüece'', ''statuece''), y a forma de tercera presona plural -ecen (''constituecen'', ''destruecen'').
 
D'esta traza a forma teorica orichinal en [[ortografía de l'aragonés meyeval|grafía meyeval]] sería:
867

ediciones

Menú de navegación