Conchugación verbal d'o baverán

De Biquipedia
Ir a la navegación Ir a la búsqueda
Tiempos verbals
en baverán
Modo indicativo

 - Formas simplas
Present
Preterito imperfecto
Futuro
 - Formas compuestas
Preterito perfecto
Preterito plusquamperfecto
Futuro compuesto

Modo conchuntivo

 - Formas simplas
Present
Preterito imperfecto
 - Formas compuestas
Preterito plusquamperfecto

Modo imperativo

Imperativo

Impresonals

Infinitivo present
Infinitivo perfecto
Participio present
Participio perfecto

A conchugación verbal d'o idioma baverán tien bellas caracteristicas que la fan diferent d'atras luengas chermanicas y de l'alemán estándar.

Infinitivo[editar | editar código]

En baverán, como en alemán estándar, existen dos infinitivos: o infinitivo present y o infinitivo perfecto.

Ta más detalles, veyer l'articlo Infinitivo present en baveránveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].

O infinitivo present en baverán se fa serviren a formación d'o futuro d'indicativo y en quantas construccions d'infinitivo. Os verbos baverans pueden tener dica siet rematanzas diferents:

à - m - n - ng - àn - en - ln

Asinas podemos fer una clasificación d'os diferents verbos baverans por a rematanza d'o suyo infinitivo present:

Rematanza Eixemplo Aragonés Rematanzas alemán
lachà redir-se ch-en, f-en, k-en, m-en, n-en, ng-en, p-en
-m leem vivir b-en
-n reen leyer d-en, l-en, nd-en, r-en, s-en, sch-en, st-en, t-en, z-en, vocal-en, h-en
-ng leeng meter g-en, h-en
-àn siàn bullir d-en, r-en, -ern, vocal-en
-en sammen replegar -eln
-ln heiln curar-se l-en, -eln
Ta más detalles, veyer l'articlo Infinitivo perfecto en baveránveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].

O infinitivo perfecto se forma con o participio perfecto d'o verbo y o infinitivo present d'o verbo håm u sei en o caso de verbos de movimiento:

Movimiento Conchugación Aragonés
glàffà sei haber corriu
No gschlaffà håm haber dormiu

Indicativo[editar | editar código]

Present[editar | editar código]

Ta más detalles, veyer l'articlo Present d'indicativo en baveránveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].

O present d'indicativo en baverán (Indikativ Präsens) s'emplega por un regular, de forma pareixida a l'aragonés, quan se quiere expresar accions presents, encara que tamién puet fer-se servir en accions que ocurrirán en un esdevenidero amanau u en aquellas que prencipioron en o pasau y continan dica o present. Encara que existen irregularidatz en a conchugación de muitos verbos fuertes, a mayoría de verbos son regulars y tienen o siguient modelo de conchugación:

Persona Conchugación Rematanza Aragonés
1ª Sing. i mach yo foi
2ª Sing. du machsd -sd tú fas
3ª Sing. eà/sie/es machd -d ell/ella fa
1ª Plur. mià machà(n) -n nusatros femos
2ª Plur. ià machds -ds vusatros fetz
3ª Plur. de machà(n) -n ells fan

Preterito imperfecto[editar | editar código]

Ta más detalles, veyer l'articlo Preterito imperfecto d'indicativo en baveránveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].

Igual que en alemán estándar parlau, en baverán no existe o preterito imperfecto en quasi dengún verbo fueras d'os verbos sei, woin y soin.

Presona sei estar/ser woin querer soin haber de
1ª Sing. i wa(r) yo yera i woidd yo quereba i soidd yo heba de
2ª Sing. du wa(r)sd tú yeras du woiddsd tú querebas du soiddsd tú hebas de
3ª Sing. eà/sie/es wa(r) ell/ella yera eà/sie/es woidd ell/ella quereba eà/sie/es soidd ell/ella heba de
1ª Plur. mià wa(r)n nusatros yeranos mià woiddn nusatros querebanos mià soiddn nusatros hebanos de
2ª Plur. ià wa(r)ds vusatros yeratz ià woidds vusatros querebatz ià soidds vusatros hebatz de
3ª Plur. de wa(r)dn ells yeran de woiddn ells quereban de soiddn ells heban de

Futuro[editar | editar código]

Ta más detalles, veyer l'articlo Futuro d'indicativo en baveránveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].

O futuro d'indicativo se construye en baverán con o verbo auxiliar weàn y o infinitivo present d'o verbo correspondient.

Presona Conchugación Aragonés
1ª Sing. i weà singà yo cantaré
2ª Sing. du weàsd singà tú cantarás
3ª Sing. eà/sie/es weàd singà ell/ella cantará
1ª Plur. mià weàn singà nusatros cantaremos
2ª Plur. ià weàds singà vusatros cantaretz
3ª Plur. de weàn singà ells cantarán

Preterito perfecto[editar | editar código]

Ta más detalles, veyer l'articlo Preterito perfecto d'indicativo en baveránveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].

O preterito perfecto se forma con os verbos auxiliars "sei" y "håm".

Presona Conchugación Aragonés
1ª Sing. i håb gsågd yo heba cantau/ato
2ª Sing. du håsd gsågd tú hebas cantau/ato
3ª Sing. eà/sie/es håd gsågd ell/ella heba cantau/ato
1ª Plur. mià ham gsågd nusatros hébanos cantau/ato
2ª Plur. ià habds gsågd vusatros hebatz cantau/ato
3ª Plur. de ham gsågd ells heban cantau/ato
Presona Conchugación Aragonés
1ª Sing. i bin/bi gangà yo me'n soi iu
2ª Sing. du bisd gangà tú te'n yes iu
3ª Sing. eà/sie/es is gangà ell/ella se'n ye iu
1ª Plur. mià sàn/hàn gangà nusatros mos ne somos ius
2ª Plur. ià seids gangà vusatros tos ne sotz ius
3ª Plur. de sàn/hàn/hànd gangà ells se'n son ius

Preterito plusquamperfecto[editar | editar código]

Ta más detalles, veyer l'articlo Preterito plusquamperfecto d'indicativo en baveránveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].

Igual que con o perfecto o preterito plusquamperfecto se forma con os verbos auxiliars "sei" y "håm", pero adhibindo a la fin o suyo participio. Existe tamién una variant con a forma imperfecta en o caso d'os verbos que se conchugan con "sei".

Presona Conchugación Aragonés
1ª Sing. i håb gsågd kåbd yo heba cantau/ato
2ª Sing. du håsd gsågd kåbd tú hebas cantau/ato
3ª Sing. eà/sie/es håd gsågd kåbd ell/ella heba cantau/ato
1ª Plur. mià ham gsågd kåbd nusatros hébanos cantau/ato
2ª Plur. ià habds gsågd kåbd vusatros hebatz cantau/ato
3ª Plur. de ham gsågd kåbd ells heban cantau/ato
Presona Conchugación Conchugación alternativa Aragonés
1ª Sing. i bin/bi gangà gween i wa(r) gangà yo me'n yera iu
2ª Sing. du bisd gangà gween du wa(r)sd gangà tú te'n yeras iu
3ª Sing. eà/sie/es is gangà gween eà/sie/es wa(r) gangà ell/ella se'n yera iu
1ª Plur. mià sàn/hàn gangà gween mià wa(r)n gangà nusatros mos ne yéranos ius
2ª Plur. ià seids gangà gween ià wa(r)ds gangà vusatros tos ne yeratz ius
3ª Plur. de sàn/hàn/hànd gangà gween de wa(r)dn gangà ells se'n yeran ius

Futuro compuesto[editar | editar código]

Ta más detalles, veyer l'articlo Futuro compuesto d'indicativo en baveránveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].

En a formación futuro compuesto d'indicativo en baverán se fa servir o verbo auxiliar weàn conchugau, o participio perfecto d'o propio verbo y o infinitivo present d'o verbo håm u o verbo sei en o caso de verbos de movimiento.

Presona Conchugación Aragonés
1ª Sing. i weà gsungà håm yo habré cantau
2ª Sing. du weàsd gsungà håm tú habrás cantau
3ª Sing. eà/sie/es weàd gsungà håm ell/ella habrá cantau
1ª Plur. mià weàn gsungà håm nusatros habremos cantau
2ª Plur. ià weàds gsungà håm vusatros habretz cantau
3ª Plur. de weàn gsungà håm ells habrán cantau
Presona Conchugación Aragonés
1ª Sing. i weà gangà sei yo me'n seré iu
2ª Sing. du weàsd gangà håm tú te'n serás iu
3ª Sing. eà/sie/es weàd gangà sei ell/ella se'n será iu
1ª Plur. mià weàn gangà sei nusatros mos ne seremos ius
2ª Plur. ià weàds gangà sei vusatros tos ne seretz ius
3ª Plur. de weàn gangà sei ells se'n serán ius

Conchuntivo[editar | editar código]

Present[editar | editar código]

Ta más detalles, veyer l'articlo Present de conchuntivo en baveránveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].

Iste tiempo verbal no existe en baverán fueras de bellas esprisions fosilizadas emplegadas ta saludar y agradeixer:

Baverán Aragonés
Häifgood Que Dios t'aduye
Goodseidangg Gracias a Dios (Dios sía agradeixiu)
(Và)gäidsgood Dios te lo pague
Gsengsgood Dios te bendiga
Griaßdigood Ola (Dios te salude)
Bfiàddigood Adios (Dios t'empare)
Gnad dà Good Dios te guarde

Preterito imperfecto[editar | editar código]

Ta más detalles, veyer l'articlo Preterito imperfecto de conchuntivo en baveránveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].

Preterito plusquamperfecto[editar | editar código]

Ta más detalles, veyer l'articlo Preterito plusquamperfecto de conchuntivo en baveránveyer os articlos [[{{{2}}}]] y [[{{{3}}}]]veyer os articlos [[{{{4}}}]], [[{{{5}}}]] y [[{{{6}}}]]veyer os articlos [[{{{7}}}]], [[{{{8}}}]], [[{{{9}}}]] y [[{{{10}}}]].

Se veiga tamién[editar | editar código]


La conchugación verbal en aragonés y en atras luengas romances
La conchugación verbal en latín · La conchugación verbal en galaico-portugués | la conchugación verbal en astur-leyonés | la conchugación verbal en castellán | la conchugación verbal en aragonés | la conchugación verbal en catalán | la conchugación verbal en occitán | la conchugación verbal en francés | la conchugación verbal en italián | la conchugación verbal en rumán | la conchugación verbal en anglés | la conchugación verbal en alemán | la conchugación verbal en baverán


Gramatica d'o baverán
Fonetica Epentesi · Diftongo oa
Morfolochía Adchectivos (Numerals) · Adverbios · Articlo definito · Articlo indefinito · Caso gramatical (Acusativo · Chenitivo · Dativo · Vocativo) · Conchuncions · Chenero gramatical · Numero gramatical · Prefixos y sufixos · Preposicions · Pronombres (Demostrativos · Indefinitos · Interrogativos · Presonals · Posesivos · Reflexivos · Relativos) · Substantivos (Aumentativo · Diminutivo) · Verbos (Verbos auxiliars · Verbos deponents · Verbos modals)
Lexicolochía Lexico (Bohemismos · Chinés en baverán · Días d'a semana · Galicismos · Italianismos · Latinismos · Meses de l'anyo · Nombres propios · Parolas indias en baverán · Yidixmos y hebraismos)
Ortografía Grafía · Cliticos